زندگي با علوم تجربي
نگارش در تاريخ دوشنبه 1391/01/21 توسط گلگز محمدي

محصولاتي که در پي يک اشتباه اختراع شدند!

همه محصولات اين ليست يا بر اثر يک اشتباه کشف شده اند و يا هدف از ساختن آنها چيزي ديگري بوده است، و حالا که مدت ها از زمان ساختنشان مي گذرد تصور زندگي بدون آنها ممکن نيست!


بستني چوبي

اختراع بستني چوبي به سال 1905 بر مي گردد. ماجرا از اين قرار بود که روزي پسر 11 ساله اي به نام فرانک اپرسون آبميوه خود را که از پودر ميوه و آب درست شده بود، به همراه قاشقي که براي هم زدن آن به کار برده بود در بيرون از خانه جا گذاشت. صبح فردا آبميوه يخ زده بود و به قاشق چسبيده بود. به اين ترتيب اولين بستني چوبي اختراع شد و  فرانک بيست سال بعد اين اختراع خود را به ثبت رساند

 Rogaine 
(دارويي براي رويش مجدد مو)

 

مشاهدات دانشمندان نشان مي داد که بيماران مبتلا به فشارخون اگر از داروي لونيتن استفاده کنند موهاي ضخيم تر و پرپشت تري خواهند داشت و بدين ترتيب اين دارو براي درمان ريزش مو و رشد مجدد آن مورد استفاده قرار گرفت.


 
شيريني خشک (کوکي) با تکه هاي شکلات

اين خوراکي خوشمزه اولين بار در مهمانخانه اي  در ماساچوست ساخته شد. ويکفيلد صاحب اين مهمانخانه با آرد و تکه هاي شکلات دسري براي مهمان ها درست کرده بود اما شکلات ها کاملاً حل نشده بودند و چيزي شبيه کوکي هايي که امروز مي شناسيم به وجود آورده بودند. البته ناگفته نماند مهمان ها اين دسر جديد را پسنديده بودند و از آن تعريف مي کردند (حق با آنها بود، نه؟)
 
مايکرويو

در سال 1945 يکي از مهندسان کارخانه ريتون، پرسي اسپنسر، هنگام کار با لامپ هاي مگنترون  (که در سيستم هاي رادار نظامي به کار مي رود) متوجه شد که شکلات داخل جيبش ذوب شده است. اسپنسرکه پرتوهاي لامپ مگنترون را عامل ذوب شدن شکلات مي دانست تصميم به اختراع دستگاهي جديد به نام مايکرويو گرفت و بدين ترتيب اولين مايکرويو که 5 فوت ارتفاع داشت (!) به وجود آمد.  

 
آتش بازي

مي گويند حدود2000 سال پيش يک آشپز چيني اشتباهاً  زغال چوب، سولفور و نيترات پتاسيم را با هم ترکيب کرد و در نتيجه چيزي شبيه آنچه امروز به عنوان آتش بازي مي شناسيم اتفاق افتاد. ناگفته نماند که همه اين مواد امروزه   در آشپزخانه ها ي ما پيدا مي شود

 
صابون عاج (Soap lvory) 


ماجرا از اين قرار بود که يکي از کارکنان کارخانه صابون سازي که محل کار خود را براي صرف نهار ترک مي  کرد دستگاه صابون سازي را به اشتباه روشن گذاشت غافل از اينکه اين اشتباه به يک اختراع جالب منجر خواهد شد. مرد کارگر به کارخانه بازگشت و ترس از توبيخ باعث شد که قضيه را از ديگران پنهان کند و صابون هاي به ظاهر خراب را مخفيانه به فروش برساند. اما به زودي مشخص شد که مشتري ها از مصرف اين صابون راضي بوده اند و مي خواهند دوباره از اين صابون ها استفاده کنند. بدين ترتيب کارخانه ساخت صابون هاي جديد را شروع کرد و ظرف مدت کوتاهي به شهرت جهاني رسيد

 
خمير بازي (Doh Play)

اين ترکيب غيرسمي به دست نمي چسبد و مي تواند چندين بار مورد استفاده قرار گيرد. اين وسيله بازي در ابتدا ماده اي انعطاف پذير وبتونه مانند بود و براي پاک کردن آثار زغال سنگ از کاغذديواري به کار مي رفت. پس از جنگ جهاني که گاز طبيعي جاي زغال سنگ را گرفته بود و کاغذديواري هاي قابل شستشو به بازار آمده بود، کمپاني توليد کننده اين ماده که خود را در معرض خطر ورشکستگي مي ديد به فکر راه چاره افتاد و محصولات خود را به صورت خمير بازي روانه بازار کرد.

 
چيپس سيب زميني

اين محصول پرطرفدار اولين بار توسط آشپزي به نام جورج کروم ساخته شد. يکي از مشتري هاي رستوران که از سيب زميني سرخ شده رستوران راضي نبود مرتباً  آنها را به آشپزخانه پس مي داد و از تردنبودن آنها شکايت مي کرد .  آشپز رستوران که عصباني شده بود و ديگرحوصله شنيدن شکايت مشتري را نداشت سيب زميني ها را به صورت لايه هاي بسيار نازک خرد کرد، به آنها نمک اضافه کرد و در روغن فرو برد. اين چيپس هاي ترد و خوشمزه به زودي در سراسر آمريکا معروف شدند و طرفداران زيادي پيدا کردند.

 
قهوه 

مي گويند چوپاني از اهالي اتيوپي يا حبشه متوجه شده بود که وقتي گوسفندانش از گياهان قرمز رنگي که در اطرافشان روييده بود تغذيه مي کنند، شادتر و سرحال تر از هميشه به نظر مي رسند. چوپان بعد از بررسي و امتحان اين گياه آن را به يک پيشواي ديني نشان داد و در نهايت اين گياهان پس از سرخ شدن و جوشيدن به عنوان يک نوشيدني مورد استفاده قرار گرفتند

نگارش در تاريخ یکشنبه 1391/01/06 توسط گلگز محمدي
خوراکی ها همیشه چاق کننده و دردسرساز نیستند. در آنها رازهایی نهفته است که با کشف آنها، بدنی سالم و اندامی متناسب خواهید داشت.

این روزها لاغری، دغدغه بیشتر خانم ها و آقایان است و برای لاغرشدن تقریبا هر روشی را امتحان می کنند حتی راه های سخت! نکته اول اینکه برای لاغرشدن باید صبحانه کامل را درست سر ساعت مشخص بخورید اما شام نخوردن باعث خواب راحت می شود.

 اگر سیر و بی اشتها هستید خودتان را به خوردن غذا مجبور نکنید. مصرف مواد غذایی سنگین و چرب، روند هضم غذا را به تاخیر می اندازد. به این ترتیب بدن برای مدت بیشتری پر از کالری باقی می ماند و نیازی به کالری و انرژی جدید نخواهد داشت.

 البته برای لاغربودن نیازی به خوردن صبحانه سنگین و پرکالری مانند ساندویچ گردو و پنیر نیست. در ضمن می توانید در طول روز، یک میان وعده مانند میوه، ماست یا بسته های بیسکویت میل کنید. این مطلب به ما می آموزد که چگونه با اضافه کردن یک سری از مواد به رژیم غذایی به راحتی کاهش وزن را تجربه کنیم.


1- شیر و ماست کم چرب و پنیر

راز چربی سوزی این سه ماده، کلسیم موجود در آنهاست. ماست و شیر برای بدن بسیار مفید هستند و اگر می خواهید به نتیجه مطلوبی برسید بهتر است با بازنگری به 90 درصد مطالب روزنامه ها و مجلات مربوط به تغذیه از رابطه قوی بین کلسیم بالای جذب شده و بهبود ساخت ترکیبات مفید در بدن نهایت استفاده را ببرید.


2- جو دوسر

راز موجود در جو، فیبر فراوان آن است.

به جای استفاده از برنج، از خوردن جو دوسر همراه با شامتان لذت ببرید. این کار می تواند از ایجاد چربی در شکم جلوگیری کند.


3- چای سبز

راز نهفته در آن ماده کاتچین است.

براساس گفته های پروفسور کوین سی، کاتچین موجب افزایش متابولیسم و میزان سوزاندن چربی کبد می شود. برای به دست آوردن این امتیاز، چهار تا شش فنجان چای سبز کافئین دار در روز بنوشید و 180 دقیقه هر هفته ورزش کنید.


4- تخم مرغ

راز موجود در تخم مرغ، پروتئین آن است.

پروتئین از طریق راه های مختلفی موجب کاهش وزن می شود زیرا بدن تان انرژی و کالری بیشتری بریا شکستن غذاهای پروتئینی نسبت به دیگر غذاها مصرف می کند. پروتئین همچنین موجب می شود از طریق حجم ماهیچه ها کاهش وزن داشته باشید. به این ترتیب ماهیچه ها کالری بیشتری نسبت به چربی ها می سوزانند. 

براساس گفته های دولاندکی، محقق تغذیه شناسی، پروتئین ها بهتر از کربوهیدرات ها گرسنگی را تعدیل می کنند. کاهش میزان کربوهیدرات ها باعث می شود از پروتئین ها در مسیر کاهش وزن استفاده شود.5- گردو و بادام

راز بادام و گردو و چربی های مفدیی است که دارند.

تحقیقات نشان د هنده مفید بودن آجیل ها به ازای میزان فیبر، پروتئین و چربی های مفید آنهاست. این مواد موجب افزایش میزان حساسیت بدن به انسولین می شود و به کاهش وزن کمک می کند. گردو یکی از بهترین مواد غذایی دارای اسیدهای چرب امگا 3 است و بادام ها دارای فواید زیادی ازجمله داشتن کلسیم و استخوان سازی هستند.


6- ماهی قزل آلا

راز لاغری آن امگا 3 فراوان است.

خوردن چربی در هنگامی که سعی می کنید کاهش وزن داشته باشید به نظر دیوانگی است اما براساس تحقیقات مجله تغذیه انگلیس، مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی های دارای چربی مانند قزل آلا وجود دارند می تواند مانند چیزی باشد که دکتر به شما تجویز می کند. ایرن مونرو محقق دانشگاه نیوکاسل استرالیا می گوید اگرچه مکانیزم دقیق این مسیر ناشناخته است اما اسیدهای چرب امگا 3 موجب کاهش توده های چربی می شوند.

 تحقیقات دیگر نشان می دهد دو ساعت بعد از خوردن ماهی های چرب و بعد از مصرف امگا 2 احساس گرسنگی کمتر و رضایت بیشتری خواهید داشت. بنابراین بهتر است که حداقل دوبار در هفته از ماهی های چرب مانند قزل آلا استفاده کنید.7- سرکه

راز آن در یک کلام، اسید است!

محققان می گویند سرکه موجب به جریان انداختن ژن هایی می شود این ژن ها تولیدکننده آنزیم هایی هستند که چربی ها را در هم می شکنند. اگر علاقه مند به امتحان آن هستید، روزانه یک قاشق غذاخوری سرکه بخورید. شاید رقیق کردن آن با نوشابه اجازه بدهد طعم بهتری را تجربه کنید.  

نگارش در تاريخ جمعه 1391/01/04 توسط گلگز محمدي

مرد مسنی به همراه پسر جوانش در قطار نشسته بود. در حالی که مسافران در صندلی های خود نشسته بودند، قطار شروع به حرکت کرد.

به محض شروع حرکت قطار پسر جوان که کنار پنجره نشسته بود پر از شور و هیجان شد. دستش را از پنجره بیرون برد و در حالی که هوای در حال حرکت را با لذت لمس می کرد فریاد زد: پدر نگاه کن درخت ها حرکت می کنن. مرد مسن با لبخندی هیجان پسرش را تحسین کرد.

کنار مرد جوان، زوج جوانی نشسته بودند که حرف های پدر و پسر را می شنیدند و از حرکات پسر جوان که مانند یک کودک ۵ ساله رفتار می کرد، متعجب شده بودند.

ناگهان جوان دوباره با هیجان فریاد زد: پدر نگاه کن دریاچه، حیوانات و ابرها با قطار حرکت می کنند.

زوج جوان پسر را با دلسوزی نگاه می کردند.

باران شروع شد چند قطره روی دست مرد جوان چکید.

او با لذت آن را لمس کرد و چشم هایش را بست و دوباره فریاد زد: پدر نگاه کن باران می بارد، آب روی من چکید.

زوج جوان دیگر طاقت نیاورند و از مرد مسن پرسیدند: چرا شما برای مداوای پسرتان به پزشک مراجعه نمی کنید؟

مرد مسن با تبسمی گفت: ما همین الان از بیمارستان بر می گردیم. امروز پسر من برای اولین بار در زندگی می تواند ببیند.

آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ